UWAGA -Napisz opowiadanie i wyślij do nas na maila biuro@zens.pl 

zadzwoń

70 877 70 53 wew 124

Wyślij sms

o Treści MOKRA.KAPA na nr 73976

70 877 70 53 wew 124

5 rzeczy, które według psychologii przyciągają nas innych

Wyślij sms o Treści MOKRA.KAPA na nr 73976

Jak to się dzieje że zwracamy uwagę na konkretną osobę i chcemy z nią być?

 

Niezależnie od tego, czy masz wspaniałego najlepszego przyjaciela, jesteś partnerem, jesteś szczęśliwym małżeństwem, cieszysz się z kimś zabawą , czy zadurzysz się w innej osobie, co dokładnie cię do niej przyciąga? Może potrafisz od razu wymienić jeden lub więcej powodów, a może po prostu uważasz, że są wyjątkowe i zasługują na twoją uwagę. Tak czy inaczej, według psychologii istnieje pięć rzeczy, które mają moc przyciągania ludzi do siebie. Czy możesz odnieść się do któregoś z nich?

Co nas przyciąga do innych?

Wbrew powszechnemu przekonaniu istnieją różne badania sugerujące, że przeciwieństwa tak naprawdę nie przyciągają! Zamiast tego często podobieństwa łączą dwoje ludzi. Oczywiście, tak różne jak my, są pary, które nie mogłyby być bardziej różne, a mimo to wciąż znajdują dla siebie najlepszych przyjaciół, zakochanych po uszy lub pożądających się nawzajem. Ale kiedy w grę wchodzą badania, oto pięć rzeczy, które psychologia ma do powiedzenia na temat tego, co przyciąga nas do innych.

5 rzeczy, które według psychologii przyciągają ludzi

Krótko mówiąc, przyjrzymy się tym pięciu czynnikom, które wpływają na atrakcyjność, odkrytym podczas badań:

Podobieństwa

Bliskość

Określone warunki

Wrażenia

Atrakcyjność fizyczna

1. Podobieństwa przyciągają

W badaniu przeprowadzonym w 1965 r. przez Donna Byrne’a 168 uczestników spojrzało na już wypełniony kwestionariusz wypełniony przez zupełnie nieznajomego. Kwestionariusz ten składał się z pytań dotyczących ich przemyśleń na temat seksu przedmałżeńskiego, ulubionych programów telewizyjnych itp. Następnie poproszono ich o ocenę nieznajomego. Wyniki pokazały, że uczestników bardziej pociągają osoby, z którymi mają coś wspólnego. Stwierdzono również, że proporcja podobieństwa jest ważniejsza niż ogólna liczba podobnych postaw. Na przykład posiadanie 7 na 10 podobnych cech (70 procent) wykazywało większy atrakcyjność w porównaniu z 30 podobnymi cechami na 200 (15 procent).

2. Bliskość ma znaczenie

Jeśli chodzi o bliskość dwojga ludzi i poziom atrakcyjności, w badaniu z 1950 r . sprawdzano, czy ludzie są bardziej skłonni do przyjaźnienia się z kimś, kto mieszka w pobliżu. A mówiąc w pobliżu, mamy na myśli ten sam dormitorium. W badaniu tym przeanalizowano 260 żonatych weteranów mieszkających w akademikach MIT, prosząc ich o wymienienie swoich najbliższych przyjaciół. Co ciekawe, 41 procent wymienionych nazwisk należało do osób, które trzymały się od nich zaledwie jedne drzwi. Odsetek ten zmniejszył się wraz ze wzrostem bliskości drzwi, a 10 procent uczestników wskazało jednego lub więcej swoich najbliższych przyjaciół jako znajdujących się cztery drzwi dalej. Innymi słowy, podświadomie bardziej prawdopodobne jest nawiązanie bliższych przyjaźni w oparciu o to, jak blisko nas jest dana osoba.

3. Dozwolone warunki

Było to dość niezwykłe badanie , które skupiało się na tym, w jaki sposób poziom lęku wpłynie na ich poziom przyciągania i podniecenia do drugiego. 85 mężczyzn zostało zwerbowanych do stania na wysokim, chwiejnym moście wiszącym lub niższym, bardziej stabilnym i mniej strasznym moście. Na moście zostali przedstawieni atrakcyjnej kobiecie, która poprosiła ich o wypełnienie ankiety dotyczącej obrazków z Testu Apercepcji Tematycznej (TAT) (innymi słowy, mieli opowiedzieć historie o obrazach niejednoznacznych). Atrakcyjna kobieta podała następnie zrekrutowanym mężczyznom swój numer telefonu „w razie jakichkolwiek pytań”. Co ciekawe, stwierdzono, że mężczyźni, którzy spotkali tę kobietę na wyższym, bardziej chwiejnym moście, byli bardziej skłonni do opowiadania historii o charakterze seksualnym. Byli też bardziej skłonni do dzwonienia do samicy niż ci na niższym i bezpieczniejszym moście. Dlaczego tak mogło być? Być może błędne przypisanie podniecenia , czyli wtedy, gdy ktoś pomyli się, zakładając, co powoduje, że czuje się podniecony. Wyniki te sprawdzają się również dzięki uwalnianiu adrenaliny, która również może zwiększać poziom pobudzenia.

4. Granie trudne do zdobycia

Powszechnie przyjmuje się, że ludzie czerpią energię z „pogoni”, jeśli chodzi o znalezienie partnera seksualnego lub romantycznego , ponieważ wielu po prostu chce tego, czego nie może mieć. Co ciekawe, badanie przeprowadzone przez Elliota Aronsona i Darwyna Lindera rzeczywiście dowiodło, że to założenie jest prawdziwe. Ich badania polegały na tym, że studenci przy różnych okazjach spotykali się z wyznaczoną osobą w warunkach, które uważali za zbieg okoliczności. Jednak to spotkanie zostało celowo zaaranżowane przez eksperymentatora. Po serii spotkań studenci uczelni mogli podsłuchiwać rozmowy prowadzone na ich temat przez wyznaczoną osobę. Kryteria oceny podzielono na cztery różne kategorie: wszystkie oceny były bardzo pozytywne, wszystkie oceny były całkiem negatywne, kilka pierwszych ocen było negatywnych, ale stopniowo stawały się pozytywne, kilka pierwszych ocen było pozytywnych, ale stopniowo stawały się negatywne. Następnie, po podsłuchiwaniu, studenci ujawnili, co czuli wobec wyznaczonej osoby, z którą się spotykali. I, tak jak zakładaliśmy, uczestnicy wydawali się najbardziej lubić wyznaczoną osobę, kiedy „plotkowali” o niej, mówiąc, że początkowo mieli negatywną reakcję, ale po pewnym czasie mieli pozytywną reakcję. To po prostu pokazuje, że zdobywanie ludzi, którzy początkowo mieli na nas negatywne wrażenie, jest bardziej satysfakcjonujące niż kogoś, kto lubił nas od samego początku.

5. Atrakcyjność fizyczna

I wreszcie, kryteria, na podstawie których wielu ludzi opiera innych: atrakcyjność. W badaniu z 1972 r. 60 studentom otrzymało zdjęcia mężczyzn i kobiet o różnym poziomie atrakcyjności. Następnie poproszono ich o ocenę ich według różnych kryteriów. Wyniki pokazały, że „bardziej atrakcyjni” ludzie byli kojarzeni z takimi cechami charakteru, jak bycie miłym, towarzyskim, skromnym, wrażliwym, towarzyskim i interesującym. Co więcej, ujawnili również, że wierzą, że „atrakcyjniejsi” ludzie mają lepszą pracę, lepsze małżeństwa i ogólnie lepsze życie. Czy to nie jest coś!

Czy potrafisz utożsamić się z którąkolwiek z tych pięciu rzeczy, które pozornie przyciągają nas do innych?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x